nişan abiyeleri
Uncategorized

Nişan Abiyeleri

Nişan, düğünün küçük bir provası gibidir. Nasıl ki düğünde “gelinlik” dediğimiz kıyafet giyilir. Nişanda da “abiye” denilen bir kıyafet giyilir. Nişanlık abiye seçimi yer, zaman ve vücut şeklinize göre değişiklik gösterebilir.

Yer ve zamana göre abiye seçimleri

Nişan kız evinde yapılacağı gibi dışarıda herhangi bir mekânda da yapılabilir. Eğer evde yapılacaksa kısa, çok kabarık olmayan ailenizin sosyal statüsüne göre dantelli ya da tesettürlü nişan abiyeleri tercih edilebilir. Gündüz açık havada olursa, düz kesim şifon abiye nişanlık elbisesi için harika olur. Gece kapalı mekânda olursa, kabarık nişanlık abiye modelleri tercih edilebilir.

Vücut şekline göre abiye seçimleri

Her insanın vücut yapısı, şekli farklıdır. Abiye nişan elbiseleri vücut şekline göre farklılık gösterebilir. Öncelikle vücudunu tanımalı ve ona göre bir nişanlık elbise seçmelisin.

Vücudunuz “armut” tipi ise; üst kısmı dar etek kısmı bol elbiseler tercih edilmelidir. Burada amaç dikkati kalçalardan üst kısma çekmektir.

Vücudunuz “elma” tipi ise; derin V dekolte ile dikkatleri göğüs bölgesine çekebilir veya düz kesim yırtmaçlı bir abiye modeli ile ilgiyi bacaklara çekebilirsiniz. Burada amaç dikkati belden başka bölgelere çekmektir.

Vücudunuz “kum saati” tipi ise; ki bu vücut tipi en mükemmel vücut tipidir. Dolayısı ile her elbise bu tip vücuda mükemmel bir şekilde uyacaktır. Bu tipte bir vücut için öne çıkan model ise balık modeli dediğimiz abiyedir.

Son olarak “dikdörtgen” vücut tipi. Bu tip bir vücuda sahipsen yani kıvrımsız ve düz inen bir vücudun varsa tercih edeceğin abiye düz kesim ve yüzücü modeller olacaktır. Burada amaç dikkati bacakların ve omuzlara çekmektir.

Nişan abiyeleri genel hatlarıyla bu şekildedir. Bunların dışında muhafazakâr kesim dediğimiz gruplar için abiye modelleri yok mu? Elbette var. Nişan abiyeleri tesettür modellerinden bahsediyorum. Vücut tipleri burada da geçerli sadece göğüs dekoltesi, yırtmaçlar ve bel açıklığı olmayan abiyeler tercih edilmeli. Tesettür abiye nişanlık elbiseler son yıllarda moda dünyasının da gündemine oturmuş durumdadır. Birçok modacı artık nişanlık abiye tesettür modellerini tasarlıyor. Hatta bunun için defileler bile düzenliyorlar.